راهنمای خطوط

خطوط پیامکی چیست؟

همانطور که برای تلفن های همراه اپراتورهای مختلفی مثل ایرانسل، همراه اول، رایتل وجود دارد، برای خطوط پیامکی نیز اپراتورهایی وجود دارد که با در اختیار قرار دادن خطوط به مشترکین امکان ارسال پیامک را فراهم می‌کنند.

 در واقع خطوط پیامکی همان پیش شماره هایی هستند که هنگام دریافت پیامک انبوه تبلیغاتی و یا پیامک های عملیاتی به روی تلفن همراه خود مشاهده می‌کنید.  در پنل پیامکی انواع مختلفی از خطوط وجود دارد که در مواردی از جمله نوع اپراتور ارائه دهنده، سرعت ارسال پیامک، دریافت گزارش ارسال پیام، عودت هزینه های مربوط به پیامک های ناموفق، نحوه ارائه خطوط اختصاصی پیامک، نوع سیاست کاری خطوط پیامکی و… با هم تفاوت دارند.

سر‌شماره های ارسال پیامک در اس ام اس مارکتینگ ایران به دو شاخه خط‌ خدماتی و خط‌ تبلیغاتی تقسیم می‌شود.

خطوط خدماتی

خط خدماتی مناسب شرکت‌ها، دفاتر و سازمانی هایی است که مخاطبان با آن‌ها آشنا هستند، از آن‌ها خرید کرده‌اند و تمایل به دریافت پیامک از این مجموعه ها را با ثبت شماره موبایل خود در فرم ثبت‌نام یا هنگام خرید اعلام کرده اند.

به جهت اهمیت پیامک ها و تمایل مخاطبان به دریافت آن، این خط قابلیت عبور از لیست سیاه مخابراتی را دارد و به تمامی شماره‌ها پیامک ارسال می‌کند. این پیام ها در راستای تعامل با مشتریانی که اجازه ارسال پیامک ها را داده اند صورت می‌گیرد.

 پیامک‌های‌ خدماتی با عملکرد بازاریابی شرکت درجهت، هدف قرار دادن مشتریان جدید تفاوت دارد و بازاریابی و جذب مشتریان جدید معمولا به وسیله خطوط تبلیغاتی و ارسال پیامک انبوه صورت می‌گیرد.

پیامک‌های ارسالی با خطوط خدماتی معمولا محتوای مشخصی دارند ( کد فعالسازی، تاییدیه شماره تلفن همراه و…) و معمولا ماهیت اطلاع رسانی دارند به این دسته از پیامک ها، پیامک های عملیاتی نیز می‌گویند.

ارسال هرگونه پیام تبلیغاتی به صورت انبوه یا تکی، به افرادی که برند را نمی شناسند یا به هیچ طریقی شماره خود را در اختیار قرار نداده‌اند، تخلف محسوب می‌شود و جریمه‌های سنگینی را نیز در پی خواهد داشت.

شرکت مدیانا اس ام اس برای حفظ حقوق مشتریان خود، تمامی پیامک‌ها را از فیلتر مانیتورینگ عبور می‌دهد تا پیش از بررسی توسط اپراتور، پیامک‌های تخلف، شناسایی و از ارسال آن‌ها جلوگیری شود. تا بدین وسیله کاربران متحمل هزینه های مرتبط با جریمه نشوند.

سرویس ویژه ارسال از طریق پترن، در پنل پیامکی مدیانا به منظور تسهیل در تایید پیامک‌های تکراری مثل کد فعالسازی و اطلاع از وضعیت سفارش، با تعریف قالب پیامک و متغیرهای مثل نام و شماره موبایل مشتری، سرعت ارسال این نوع پیامک‌ها را به طرز قابل توجهی افزایش داده است و کاربرانی که وبسایت دارند از این روش برای ارسال پیامک استفاده می‌کنند. این نوع ارسال، نیازی به عبور از فیلتر مانیتورینگ ندارد! از این رو سرعت مناسب تری نسبت به سایر انواع ارسال پیامک دارد.

خطوط تبلیغاتی

خطوط تبلیغاتی به منظور ارسال پیامک های انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرند. ارسال پیامک انبوه به روشی گفته می­شود که پیامک جهت تبلیغات در حجم بالا برای مخاطبان مرتبط با یک کسب وکار ارسال می­ شود تا به این وسیله مشتریان را از وجود و همچنین محصولات و خدمات یک کسب‌وکار با خبر کند. این نوع خطوط قابلیت عبور از لیست سیاه مخابرات ( شماره تلفن هایی که دریافت پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده اند) ندارند.

ارسال به هرگونه بانک شماره موبایل اعم از کدپستی، شهر، منطقه و مشاغل فقط با خطوط تبلیغاتی امکان‌پذیر است.

خطوط پیامک عمومی

خطوط پیامک عمومی و یا به اصطلاح اشتراکی به منظور تسهیل امور مشتری در ارسال پیامک انبوه به صورت دوره ای و منوط به شرایط و سیاست ها سامانه پیامکی و مانیتورینگ صورت می‌گیرد. خطوط عمومی قابلیت دریافت پیامک را ندارند و با پیش شماره های موجود و در شرایط خاص در اختیار کاربران قرار میگیرند.

خطوط اختصاصی

در خطوط اختصاصی کاربران با  خرید خط اختصاصی پیامک به صورت انحصاری قابلیت ارسال و دریافت پیامک را خواهند داشت. در سامانه مدیانا اس ام اس بابت دریافت پیامک هزینه ای از کاربران دریافت نمیگردد. از این خطوط می‌توان در بخش ارسال تکی و ارسال پیامک انبوه های تبلیغاتی و یا اطلاع رسانی استفاده کرد.

شرکت‌ها می‌توانند با خدماتی کردن خطوط خود، در کنار پیامک‌های تبلیغاتی، پیامک‌های خدماتی را نیز به مشتریان با همان شماره ارسال کنند. در خواست خدماتی شدن خطوط از طریق تیکت در سامانه پیامکی مدیانا اس ام اس قابل انجام است و بسته به قوانین هر اپراتور، مدارک و شرایط احراز متفاوتی دارند.

اپراتورهای پیامکی

برای خرید خطوط پیامکی باید بدانید که اپراتورها با نام پیش شماره هایی که ارائه می‌دهند شناخته می شوند و در سرعت ارسال، گزارشات ارسالی و… با یکدیگر متفاوت هستند. با مقایسه این اپراتورها میتوان راحت تر خطوط و سرشماره مورد نظر خود را انتخاب نمود.

خطوط 1000

سرشماره 1000 یکی از قدیمی ترین اپراتورهای پیامکی کشور است که بیشتر ارگان ها، شرکت های دولتی  و کسب‌وکارهای بزرگ از آن استفاده می‌کنند.  سرعت بالا در ارسال پیامک، بالا بودن تعداد ارسال های موفق، ارائه گزارشات ارسالی دقیق و قابلیت دریافت شماره دلخواه از مهم ترین ویژگی های این خطوط می‌باشد. هزینه ی سر شماره های رند 1000 نسبت به سایر اپراتورها بیشتر است اما این خطوط نیازی به تمدید سالیانه ندارد. تعرفه ارسال این خطوط متناظر با سایر سرشماره هاست و امکان خدماتی شدن آن فراهم است و بطور میانگین 60 روز برای خدماتی شدن زمان می‌برد.

خطوط 2000

کیفیت ارسال بالا، سرعت مناسب در ارسال پیامک، گزارش ارسالی دقیق و سیستم بازگشت هزینه پیامک در صورت ارسال به خطوط خاموش و یا بلک لیست از مهم ترین ویژگی های خطوط 2000 است که با توجه به هزینه بالای خطوط آن نسبت به سایر اپراتورها همچنان به عنوان کامل ترین اپراتور شناخته می‌شود. تعرفه ارسال این خطوط متناظر با سایر سرشماره هاست و با توجه به بالا بودن هزینه خرید آن نسبت به سایر اپراتورها امکان دریافت شماره دلخواه و رند وجود دارد. این سر شماره نیازمند تمدید سالیانه می‌باشد. خطوط 2000 قابلیت تبدیل شدن به خطوط خدماتی را دارند و مدت زمان لازم برای خدماتی شدن این سرشماره 60 روز است.

خطوط 3000

خطوط 3000 نیز یکی از قدیمی ترین اپراتورهای پیامکی است که سازمان های دولتی و کسب‌وکارهای خصوصی زیادی از آن استفاده می‌کنند. سرعت بالای ارسال پیامک، قیمت مناسب خطوط و همچنین بازگشت وجه در صورت عدم ارسال پیامک به صورت خودکار از ویژگی های ارزشمند این سر شماره است که آن را به پرطرفدارترین اپراتور بدل کرده است.

این سر شماره گزینه مناسبی برای کسب‌وکارهایی که به دنبال خطوط رند هستند نیست! هزینه خرید خطوط 3000 نسبت به سایر اپراتورها مناسب است و نیازی به تمدید سالانه ندارد . تعرفه ارسال این خطوط متناظر با سایر سرشماره هاست. امکان انتخاب شماره دلخواه و خطوط رند برای آن وجود ندارد. خطوط 3000 نیز مانند سایر سر شماره ها قابلیت خدماتی شدن را دارند و مدت زمان لازم برای انجام این کار 60 روز خواهد بود.

خطوط  50001-50009

تعرفه ارزان ارسال پیامک و هزینه پایین خطوط نسبت به تمامی اپراتورها از ویژگی های خطوط 5000 است. سرعت ارسال پیامک در این دسته از خطوط معمولی و مناسب است اما تعداد پیامک های نرسیده به مخابرات ( پیامک های ناموفق) زیاد است. قابلیت انتخاب شماره دلخواه برای خطوط 50001-50009 وجود دارد و این سرشماره ها نیازمند تمدید سالانه می‌باشند. خطوط 50001-50009 قابلیت تبدیل به خطوط خدماتی را نیز دارند و مدت زمان لازم برای انجام این کار 60 روز خواهد بود.

خطوط 50002-50005

انتخاب تمامی عداد شماره دلخواه و انتخاب خطوط رند یکی از ویژگی های ارزنده‌ی خطوط 50002-50005 است. این خطوط نیز مشابه سایر خطوط 5000 از هزینه مناسبی برای خرید و تعرفه ارزانی برای ارسال پیامک برخوردار هستند. تعداد پیامک های نرسیده به مخابرات ( پیامک های ناموفق) نیز در این سر شماره زیاد است. تفاوت اصلی این خطوط با سایر خطوط 5000 جدا از اپراتور ارائه دهنده‌ی آن عدم نیاز آن به تمدید سالیانه است. این دسته از خطوط به راحتی و ظرف 60 روز کاری در صورت تمایل قابلیت تبدیل شدن به خطوط خدماتی را دارند.

خطوط 50004

این دسته از خطوط در مقایسه با سایر خطوط 5000 تعرفه ارسال بالاتری دارد. خطوط 50004 نیازی به تمدید سالانه ندارد و قابلیت انتخاب شماره دلخواه برای متقاضیان این خطوط وجود دارد. خطوط 50004 به راحتی و ظرف مدت 60 روز قابلیت تبدیل شدن به خطوط خدماتی را دارند.

خط ثابت

شما قادر هستید تا با خطوط ثابت خود با پیش شماره 021 و 026، بدون نیاز به هیچ گونه سخت افزاری پیامک ارسال کنید. این دسته از خطوط، خط های اختصاصی با شماره ثابت سازمان ها و شرکت ها هستند که مالکان این خطوط برای ثبت شماره خود در ذهن و تلفن مخاطب از این روش برای تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطبان خود استفاده می‌کنند. شما با داشتن خطوط ثابت در تهران و یا کرج به راحتی می‌توانید از این خطوط استفاده کنید. سرعت ارسال پیامک از طریق خطوط ثابت به نسبت سایر اپراتورها پایین تر است، گزارشات ارسالی دقیق نیست و تعدا پیامک های ناموفق و نرسیده به مخابرات در این پیش شماره بالا است. خطوط ثابت از آنجایی که به صورت اختصاصی و با شماره دلخواه عرضه می‌شوند نیازی به تمدید سالیانه ندارند. خطوط ثابت هم مانند سایر اپراتور ها به راحتی و ظرف مدت 60 روز قابلیت تبدیل شدن به خطوط خدماتی را دارند.

خطوط 9000

خطوط 9000 از ابتدا خدماتی هستند و قابلیت عبور از لیست سیاه را دارند. امکان شماره دلخواه برای این سر شماره وجود دارد.
تعرفه ارسال این خطوط متناظر با سایر سرشماره هاست. در بکارگیری و ارسال پیامک به این خطوط در ابتدای متن باید از نام مشتری، عبارت مشتری گرامی یا عبارات مشابه استفاده شود.
این خطوط امکان دریافت پیامک را دارند و امکان ارسال از طریق وب سرویس در این خطوط امکان پذیر است.

سامانتل

خطوط سامانتل نیز مانند خطوط 9000 از ابتدا به صورت خدماتی هستند و قابلیت ارسال پیامک به لیست سیاه را دارند. تعرفه ارسال این خطوط در مقایسه با تمامی اپراتورها بیشتر است و قابلیت انتخاب سرشماره دلخواه برای آن وجود ندارد. خطوط سامانتل نیازی به تمدید سالانه ندارند.

 

مدارک مورد نیاز جهت فعالسازی خطوط

1000-  2000 – 3000    50001-50009 –  50002-50005  – 50004-  خطوط ثابت

 • تکمیل فرم تعهد نامه مربوطه در سربرگ شرکت به همراه مهر و امضا
 • ارسال اکسل باشگاه مشتریان
 • ارسال اکسل احراز هویت
 • تکمیل و ارسال فیزیکی سفته مطابق مبلغ اعلام شده ( بعنوان ضمانت عدم ارسال پیام های تبلیغاتی)

مدارک مورد نیاز جهت فعالسازی خطوط 9000

 • تصویر اینماد یا جوازکسب
 • تصویر پشت و روی کارت ملی به همراه صفحه اول شناسنامه ( در صورت قدیمی بودن کارت ملی، رسید نیز باید ارسال شود)
 • فرم تعهدنامه بر روی سربرگ به همراه مهر و امضا یا اثر انگشت

مدارک مورد نیاز جهت فعالسازی خطوط سامانتل

 • تکمیل فرم تعهد نامه
 • شماره تلفن همراه اول حتما هم به نام درخواست دهنده باشد. بیشتر از 7 خط به نام شخص نباشد
 • کد پستی با آدرس مطابقت داشته باشه
 • تصویر پشت و روی کارت ملی و شناسنامه
 • تصویر جواز کسب یا اینماد
در facebook به اشتراک بگذارید
در telegram به اشتراک بگذارید
در whatsapp به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
در email به اشتراک بگذارید
مشاوره با کارشناس حرفه‌ای مدیانا اس‌ام‌اس
پس از ثبت درخواست مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت

logo