همراه ما باشید

شما میتوانید با ثبت شماره خود و عضویت در خبرنامه  از آخرین اخبار، جشنواره ها و تخفیفات، و آموزش های بازاریابی اس ام اس ما مطلع شوید.

عضویت در خبرنامه

نقش اتوماسیون در ایمیل مارکتینگ (تعریف+ نحوه کار+ مزایا)

همانطور که فناوری ها و ابزارهای مختلف به شهرت می رسند و پس از چند سال از فضا خارج می شوند، هستند ابزارهایی که پس از سالها همچنان بی رقیب باقی می مانند، همانطور که تسلط ایمیل همچنان پابرجاست. امروزه نه تنها ایمیل مارکتینگ یک راه ارتباطی ترجیحی است، بلکه به طور مداوم در لیست بهترین کانال های بازاریابی با بهترین کیفیت قرار دارد. افراد هنوز هم برای دریافت یک کتاب الکترونیک رایگان در یک سایت، مایلند آدرس ایمیل خود را وارد کنند و از آن طریق فایل را دریافت کنند. ارسال ایمیل های این چنین به تک تک افراد دقیقا در زمانی که کاربر درخواست خود را ثبت می کند، بر عهده اتوماسیون ایمیل است.
اتوماسیون ایمیل به بازاریابان اجازه می دهد تا پیام های هدفمند را برنامه ریزی کرده و یا هنگامی که کاربر اقدام خاصی در وب سایت انجام می دهد، برای او ایمیل ارسال شود. این یک روش بسیار موثر برای پرورش سرنخ های موجود است، اما همچنان می تواند برای تعامل با مشتریان جدید و تعامل منظم با مشتریان گذشته ، یادآوری نام تجاری شما و اطلاع رسانی در مورد خریدهای جدید ، تبلیغات و غیره مورد استفاده قرار گیرد.

همین حالا بخوانید : چگونه از یک سرنخ بازاریابی یک lead موفق بسازیم؟ تکنیک های پرورش لید

در حالی که خبرنامه ها و کمپین های یکبار مصرف همیشه جایگاه خود را در استراتژی بازاریابی از طریق ایمیل دارند ، باهوش ترین شرکت ها، کمپین های ایمیل خودکار را راه اندازی می کنند که بر اساس عملکرد کاربر ایجاد می شود. این ایمیل های خودکار، به موقع، شخصی سازی شده و بیش از اندازه مربوط به خواننده هستند. در نتیجه ، آنها مرتباً باز و کلیک خواهند شد و بازدید و درآمد کسب و کار شما را به همراه دارند.

اتوماسیون ایمیل چیست؟

کلمه اتوماسیون که فارسی شده ی کلمه انگلیسی automation است، معنای خودکار سازی در امور مدنظر را می دهد. اتوماسیون ایمیل نیز به معنای فرآیند ارسال ایمیل به یک فرد یا چند نفر، در یک زمان مشخص در آینده است که به صورت خودکار انجام شود. بازاریابان می توانند ارسال ایمیل را بر اساس شرایط مختلفی مانند زمان و روز (به عنوان مثال ساعت ۴ بعد از ظهر روز دوشنبه) ، اقدامات مخاطبین در پایگاه داده خود (به عنوان مثال وقتی مخاطبی از یک صفحه خاص بازدید می کند) و قوانین تعریف شده در گردش کار به صورت خودکار انجام دهند.

نحوه سنجش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در بازاریابی پیامکی

نحوه سنجش نرخ بازگشت سرمایه (ROI) در بازاریابی پیامکی

ارسال اولین کمپین پیامکی ممکن است استرس آور به نظر برسد اما با گذشت زمان این اتفاق آسانتر می شود. در نهایت ، دیگر نگران ضربه زدن روی “ارسال” نخواهید بود…

نحوه کار اتوماسیون ایمیل مارکتینگ به چه شکل است؟

در اینجا مثالی از نحوه کارکرد اتوماسیون ایمیل برای شما آورده ایم :
۱. شخصی به وب سایت شما مراجعه کرده و برای دانلود کتاب الکترونیکی، ایمیل خود را وارد می کند و کتاب را دریافت می کند.
۲. او از این لحظه به بانک اطلاعاتی بازاریابی ایمیلی شما اضافه می شود.
۳. او بر اساس مکان، علایق، رفتار و غیره، در بخشهای مختلف دسته بندی های مخاطبین شما قرار می گیرد.
۴. شما کمپین بازاریابی قطره ای ایجاد می کنید. قوانین را مشخص می کنید و طبق قوانین، ایمیل ها را برنامه ریزی و ارسال می کنید.
۵. هر فرد براساس شرایط و کمپین های تعیین شده توسط بازاریابان، ایمیل مربوط به خود را دریافت می کند.

اتوماسیون یا خودکارسازی در ایمیل مارکتینگ، چه مزایایی دارد؟

اتوماسیون ایمیل به صورت مستقیم به افزایش درآمد کمک خواهد کرد، گواه این مدعا آماریست که گزارشات KISSmetrics از شرکت های استفاده کننده از اتوماسیون ایمیل می دهد. علاوه بر افزایش درآمد، مزایای مورد توجه دیگری نیز برای استفاده از اتوماسیون ایمیل وجود دارد که تعدادی از آنها را در ادامه نام می بریم:

• اثرگذاری بیشتر به دلیل فضای شخصی سازی شده
• آگاهی از سابقه خرید مشتریان و ارائه پیشنهادات جدید طبق آن
• ساختن تصویر برند با استفاده از کمپین قطره ای (drip campaign)
• استفاده از فضای ایمیل های عملیاتی و ارائه پیشنهادات دیگر
• صرفه جویی در زمانی که باید برای ارسال تک به تک ایمیل ها شود
• راهی برای ارتباط بیشتر با مخاطبان و ارسال محتوای مرتبط به هر مخاطب
• امکان دسته بندی ایمیل ها طبق اطلاعات و رفتار مخاطب از طریق اتوماسیون ایمیل

نقش اتوماسیون در ایمیل مارکتینگ (تعریف+ نحوه کار+ مزایا)

بهترین روش های ارسال ایمیل خودکار

سرویس دهنده های ایمیل مارکتینگ، ابزارهای قدرتمندی هستند که می توانند بدون توجه به صنعت شما، تجارت شما را رشد دهند. با این حال، مانند هر ابزار قدرتمندی، باید و نبایدهای خاصی را همراه خود دارند. مخاطبان امروزی وقتی برای چک کردن پیام های تجاری بی ربط به خود ندارند و اتوماسیون ایمیلی کمک می کند که این اتفاق رخ ندهد.
در زیر برخی از متداول ترین روش های استفاده از اتوماسیون ایمیل مارکتینگ ذکر شده است:

۱. در اولین ملاقات، ایمیل تأیید یا خوش آمدگویی ارسال کنید

زمانی که فردی در خبرنامه شما ثبت نام کرد و یا فرم تماس را پر کرد، یک تأیید یا ایمیل خوش آمدگویی برای او ارسال کنید. ایمیل تأیید به آنها اطمینان می دهد که شما ثبت نام آنها را دریافت کرده اید و همچنین ایمیل خوش آمدگویی به تقویت رابطه تازه شکل گرفته بین دو طرف کمک می کند.

۲. بر اساس محدوده های زمانی و داده های اطلاعاتی قبلی، ایمیل ارسال کنید

همانطور که بسیاری از بازاریاب ها بدون شک تجربه کرده اند، بیشتر ایمیل ها در ۲۴ ساعت اول پس از دریافت باز می شوند. اگر می-خواهید ایمیل های شما باز شوند، به منطقه زمانی مخاطبین خود و تجزیه و تحلیل داده های خود نگاهی کنید، تا بهترین زمان برای ارسال ایمیل را شناسایی کنید. با نگاهی به تحقیق انجام شده توسط ابزارهای اتوماسیون ایمیل مانند Mailchimp ، در بهترین روز و زمان ارسال ایمیل را انجام دهید. ساعت مناسب از نظر شما ممکن است برای مخاطب در کشور دیگر، نیمه شب باشد.

۳. مخاطبین را بر اساس مکان ، رفتار ، علایق و غیره تقسیم بندی کنید

روش مطمئن دیگر برای بهبود نرخ باز شدن ایمیل ، نرخ کلیک (CTR)، تعامل کلی، شخصی سازی ایمیل ها است. راه دستیابی به این هدف از طریق تقسیم بندی مخاطب بر اساس مکان، رفتار، علایق، سابقه خرید و بسیاری از ویژگی های دیگر است. با انجام این کار ، شما می توانید مخاطبین خاص را هدف قرار دهید و ایمیل ها را شخصی سازی کنید ، بنابراین ایمیل ها ارتباط بیشتری با گیرندگان دارند و بنابراین برای آنها ارزش بیشتری دارند. به عنوان مثال ، ارسال ایمیل به مخاطبین ساکن ملبورن در مورد رویداد آینده ملبورن موثرتر از ارسال آن به هر مخاطب موجود در پایگاه داده شما خواهد بود.

۴. همیشه به دنبال فروش نباشید

این ممکن است متناقض به نظر برسد ، اما در بازاریابی از طریق ایمیل، مانند سایر زمینه های بازاریابی ، لازم نیست که همه چیز در مورد فروش باشد. دائماً درخواست فروش ممکن است سرزده و ناپسند به نظر برسد. درعوض ، اطمینان حاصل کنید که ایمیل های شما برای گیرندگان ارزش واقعی دارند. فعالیت های بازاریابی از طریق ایمیل شما، بیشتر از آنکه دائماً از مخاطبین بخواهید چیزی را بخرند یا دانلود کنند، باید بیشتر به آموزش مخاطبان (و حتی سرگرم کردن آنها) انجام شود. به طور طبیعی ، CTA یا کال تو اکشن در پایان هر ایمیل باید وجود داشته باشد ، اما فروش نباید هدف اصلی هر ایمیل و کال تو اکشن آن باشد.

۵. لغو اشتراک را برای افراد آسان کنید

به زمان و تصمیمات مشترکان خود احترام بگذارید. به آنها اجازه دهید هر زمان که بخواهند اشتراک خود را به راحتی لغو کنند. وقتی مردم نمی خواهند چیزی از شما بشنوند، لغو اشتراک را برای آنها سخت نکنید. هر چقدر مشترکین شما با کیفیت تر باشند، برای شما ارزشمندتر خواهد بود، به نسبت اینکه تعداد زیادی مشترک ناراضی داشته باشید که شما را اسپم کرده اند.

همین حالا بخوانید: اهمیت بازاریابی ایمیلی در سال ۲۰۲۰

۶ مورد مشهور استفاده از اتوماسیون بازاریابی ایمیل

به صورت کلی در زمان های متفاوتی می توان از اتوماسیون در بازاریابی ایمیلی استفاده کرد مانند:
• خوش آمدگویی در اولین تماس
• ایمیل های عملیاتی در حین خرید و پس از آن
• نظرسنجی
• مناسبت های مرتبط مانند تولد
• اطلاع از آخرین رویداد ها
• و در نهایت هر فعالیتی در وبسایت یا اپلیکیشن که در ازای آن، ارسال ایمیل خودکار در نظر گرفته شود (مانند ثبت نام، دانلود و …)

موارد گفته شده استفاده های مستقیم از اتوماسیون ایمیل است، اما استفاده های غیر مستقیم از جذب لیدهای انجام شده وجود دارد که می تواند تاثیر به سزایی در تصویرسازی یک برند داشته باشد. مانند:

۱۰ مدل متن پیامک برای استفاده ضروری کسب و کارها

با وجود موارد استفاده فراوان پیامک در فروش، خدمات مشتری، بازاریابی و سایر زمینه های کسب و کار، پیام های کوتاه می توانند تأثیر زیادی در رشد شما داشته باشند…

کمپین های پرورش لید و بازاریابی قطره ای

طبق تحقیقات ، ۹۶٪ بازدیدکنندگان یک وب سایت، هنوز آماده خرید نیستند. با این حال ، از آنجا که آنها به محصول یا خدمات شما علاقه نشان داده اند ، آنها کاندیداهای کاملی برای ادامه ارتباط هستند، تا در فرصتی مناسب اقدام به خرید کنند. یک روش عالی برای نگهداری از این افراد این است که آنها را مجبور کنید در لیست ایمیل شما مشترک شوند. برای یک کاربر در این مرحله ، مشترک شدن در خبرنامه ایمیلی شما، یک مرحله بسیار کوچکتر از پرداخت وجه به شما است و بنابراین افراد بسیار بیشتر احتمال دارد این کار را انجام دهند. پس از دریافت این ایمیل ها، با استفاده از یک ابزار اتوماسیون ایمیل، می توانید مجموعه ای از ایمیل های تقویت کننده لید یا کمپین های قطره ای را تنظیم کنید تا به طور مرتب نام تجاری خود را به آنها یادآوری کنید.
کمپین های پرورش لید برای تبدیل سرنخ ها به مشتری، از طریق ایمیل های خودکار طراحی می شوند. چنین کمپینی می تواند با ایمیل های بسیار عمومی شروع شود که مزایای محصول یا موارد استفاده از آن را به نمایش می گذارد و پس از طی یک دوره دو هفته ای، لحن پیام می تواند به لحن فروش بیشتری تغییر کند.

همین حالا بخوانید: لید (lead) در بازاریابی به معنای چیست؟راهکارهایی برای Lead Generation

در کمپین ایمیل مارکتینگ اتوماتیک فراموش نکنید که:

• افراد را برای مدتی با نام تجاری خود درگیر کنید و کمک کنید تا آنها به آرامی به مشتری تبدیل شوند.
• آموزش دهید ، نفروشید.
• چیز ارزشمندی ارائه دهید (مثلاً دوره های آموزشی مرتبط با محصولی که ارائه می کنید)

کلام آخر

استفاده از خودکارسازی ارسال ایمیل می تواند در بسیاری از امور سرعت، در هزینه های پیش رو صرفه جویی و در افزایش سهم درآمد تاثیر به سزایی داشته باشد. برای مثال ایمیل های عملیاتی که بسیار نقش پر رنگ و کاربردی برای مخاطبان دارند، می توانند به طور هوشمندانه ای کمک به فروش محصولات جدید کنند، بدین ترتیب که در انتهای یک ایمیل که خبر موفقیت آمیز بودن ثبت سفارش داده می شود، کالای مشابه نمایش داده شود. به همین سادگی و در فضایی غیر تبلیغاتی، توجه یک مخاطب به دیگر محصولات جلب خواهد شد. به شما پیشنهاد می کنیم بلاگ های مرتبط با ایمیل مارکتینگ را در صفحه مدیانا دنبال کنید.

خرید خط اختصاصی پیامک

خط خدماتی چیست؟

اگر تصمیم به استفاده از اس ام اس پنل را …

ادامه مطلب
پنل اس ام اس برای قالیشویی

کاربرد پنل اس ام اس برای قالیشویی ها

شستشوی فرش و قالی یکی از مهم ترین اقدامات نظافتی …

ادامه مطلب
mediana-ticket

نحوه ارسال تیکت پشتیبانی

از قدیم می گویند رضایت مشتری از خدمات، راهی برای …

ادامه مطلب

پاسخی بگذارید

  • تازه ها
  • پر بازدید ها
  • پیشنهاد ما

اس ام اس مارکتینگ چیست؟

دانلود رایگان کتاب بازاریابی پیامکی
دانلود رایگان
خرید خط اختصاصی پیامک

خط خدماتی چیست؟

اگر تصمیم به استفاده از اس ام اس پنل را دارید باید با موارد مرتبط …

مشاهده
10 اشتباه مخرب در بازاریابی پیامکی

۱۰ اشتباه مخرب در بازاریابی پیامکی

تا به امروز بسیار از مزایای بازاریابی پیامکی گفتیم، اما گاها شنیده می­شود افراد از …

مشاهده
یک کسب و کار سنتی برای تبدیل شدن به کسب وکار آنلاین به چه ابزارهایی نیاز دارد؟

یک کسب و کار سنتی برای تبدیل شدن به کسب و کار آنلاین به چه ابزارهایی نیاز دارد؟

کرونا، قرنطینه، منع رفت و آمد، تعطیلی و… کسی فکرش را هم نمیکرد روزی این …

مشاهده

پاسخی بگذارید

مدیانا اس ام اس

مدیانا، ارائه دهنده تخصصی ترین خدمات پیامکی

عضو انجمن صنفی کارفرمایی و فروشگاه های اینترنتی شهر تهران

اتحادیه کسب و کارهای مجازی

نماد اعتماد الکترونیک

پروانه نشر دیجیتال